Molnár Krisztina Rita
portre14
kozarmisleny körben
kozármisleny dob 2
Kozarmisleny tinta

„…a művész sok mindent tud,
amit nem biztos, hogy észérvekkel tud bizonyítani…”

A költő rendszeresen tart előadásokat, a költészetet a pátosz porral lepett magaslatáról leemelve, a befogadás örömét hangsúlyozva, az alkotás, költői mesterség részleteibe beavatva hallgatóit.
Fiatalabbaknak tartott foglalkozásait hol művészeti táborokban vagy iskolákban, hol múzeumban tartja, rámutatva az egyes művészeti területek, a zene, a kép, a hang összekapcsolódási pontjaira. A játékba, örömbe bugyolált tudás észrevétlen válik belső, megértett ismeretté ezeken az alkalmakon, hiszen a számonkérés, az iskolás szabályok nincsenek rajtuk jelen, helyüket a kíváncsiság, a szépség, a ritmusgyakorlatok, az összefüggések észrevétlen felismerése veszi át.
Az írás mellett a képzőművészet, a zenehallgatás mellett a témához kapcsolódó komplex befogadásélmény is megjelenik foglalkozásain. Hol tárgykészítéssel, hol az ízek, az illatok felidézésével, hiszen a műveket, legyen szó versről vagy meséről, nem csupán értelmünk fogja fel, hanem testünk minden érzéke is kapcsolatba kerül vele. Az önmegismerést is segítő, objektív lírát bemutató foglalkozásain a modern költészet kerül a figyelem középpontjába.
Felnőtteknek szóló hat alkalomból álló előadássorozatain, egyfelől a kortárs költészet metaforáival ismerkedhetnek meg az érdeklődők (Kövek, macskák angyalok), másfelől a kortárs prózában megjelenő hangnemeket vizsgálja (Hang-nemek).
Költői estjein Baló András Márton és Simon Attila által megzenésített verseiben gyönyörködhet a közönség, a dalokat Záhonyi Enikő adja elő. A zene különösen fontos a szerző számára, aki hisz benne, hogy a vers ereje abban rejlik, hogy alapvetően nem írott, hanem hangzó szöveg, ahol a szó az értelemre, a dallam és ritmus lélekre és testre hat. Meseregényével, a Maléna kertjé-vel a könyv illuszrátorával, Simonyi Ceciliával közös könyvbemutatókon találkozhatnak az érdeklődők, ahol felolvasás, zenehallgatás, tárgykészítés és lakmározás hozza közelebb az érdeklődő gyerekekhez és felnőttekhez a regény világát.
„Molnár Krisztina Rita nem fordítja el a fejét a rossztól, sőt a bűntől sem, részvéte és figyelme egyetemes. Ezért szólítja meg őt a lecsupaszított lét, a szegények és a szerzetesek világa. Akkor talán nem kísértene többé a gonosz, a „tátott szájú, elnyelő hiány.” Hátha a nincstelenség megszabadít a nincstől. Ahol csak magány van, meg a jót és rosszat, Káint és Ábelt egyaránt elfogadó szolgálat, ott hátha élesebb a fül. Ahol parancs van, ott hátha van üzenet is. Mélységben a magasság. Mintha Pilinszky szavait követve látná a világot: „embernek lenni annyi, mint / poklokra csavart pupillával nézni”.
Igen ám, de a versekből az is kiderül, hogy ha nézi is, mégsem a poklot akarja látni, hanem a fényt: a magasság álmokban megjelenő „fénysátrát”, amit előre sejtet „egy téli estén égő lámpa fényköre”, amiről állandóan hírt hoznak az időtlenség fényes pillanatai (hiába, hogy„örömre, hírre szánt idő: rövid”), és amit megígér: az ilyenkor már-már látható-tapintható angyali jelenlét. „ Szabó T. Anna

portre_kek_ajtoval
Molnar_Krisztina_Rita
Malena-meghivo
Kapolcson_kofalnal
Közelkép (1998)

Közelkép (1998)

Különlét (2008)

Különlét (2008)

Kőház (2013)

Kőház (2013)

Maléna kertje (2013)

Maléna kertje (2013)

Irodalmi Klub 2012.11.12
Irodalmi Klub 2012.09.24

Megzenésített versek Molnár Krisztina Rita Kőház és Különlét c. kötetéből. Záhonyi Enikő ének, Baló András Márton harmonika, Simon Attila zongora és ének.

Felhúzott vállam fölött