Turek Miklós Versszínháza – Petőfi Sándor előadás
_IGP4307-008

petofi_versszinhaz_miskolc 47

petofi_versszinhaz_miskolc 71

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

A Szőlőszem

Versszínház Petőfi Sándor életéről és költészetéről

Szerkesztő, rendező és előadó: Turek Miklós
Bemutató: 2009. november 14., Petőfi Irodalmi Múzeum

„E nagy odaadással összeállított műsor több, mint versmondás, valóban Versszínház. A rendkívül pontos és invenciózus szövegértelmezésre épülő egyszemélyes színház jelenetekkel, színészi gesztusokkal kelti új életre a túlzottan is ismertnek vélt verseket…”
Arató László, a Magyartanárok Országos Egyesületének elnöke

Annak a csaknem általánosan tapasztalható vélekedésnek megdöntésére született ez az előadás, amely Petőfit sablonosnak, ódivatúnak, porosnak és unalmasnak tartja.
Valóban elavultak e lánglelkű költőóriás gondolatai vagy csak a róla alkotott képünk felszínes? Olyan sokan, olyan sokféle érzelmi töltettel szavalták már verseit, hogy már nem is látjuk a lényeget: az EMBERT! A zsenit, aki rövid élete ellenére több emberöltőnyi életművet hagyott ránk. Verseiből és életéből emberséget, történelmet, csibészséget és filozófiát is tanulhat a XXI. századi ember.
Petőfi a fiú, a színész, a katona, a szerelmes kamasz, a férfi, a családfő, az apa és természetesen a lángoló forradalmár – mind-mind megjelenik az előadás egy órájában. A végén pedig ott áll előttünk az EMBER, aki fél, érzi és vállalja a sorsát és Shakespeare-rel ellentétben azon töpreng, hogy „Használ-e a világnak, aki érte föláldozá magát?”, mert számára a “kérdések kérdése ez és nem a “Lenni, vagy nem lenni?”.
Az előadássorozat e darabja is egy monológgá összefűzött versfolyam, mely minimális technikai háttérrel is teljes értékűen állítja elénk Petőfi költészetének szilánkjait, korának egy szeletét és személyiségének egy szubjektív „dagerrotípiáját”.
Az előadás hossza 60 perc.

petofi_versszinhaz_budaors 7

petofi_versszinhaz_budaors 5

petofi_versszinhaz_budaors 1

Petőfi Sándor versszínházi előadás